blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG deadawp
ČLÁNKY
DISKUSIE
3
SLEDUJETE BLOG
PHP, Arduino programátor
deadawpESP8266 (NodeMCU) ovládané hlasom
pridal deadawp 2.9. 2017 o 23:11NodeMCU je známou vývojovou doskou založenou na čipe ESP8266. Stala sa obľúbenou najmä kvôli malým rozmerom, integrovanou WiFi, 1MB pamäti pre program, zatiaľ čo Arduino ponúka iba 32kB (z toho 4kB Bootloader). Premýšľal som nad spôsobom ako začleniť tento čip do projektu inteligentnej domácnosti, resp. ak to chceme anglicky tak Smart Home.

NodeMCU je výkonný nástroj na správu zariadení, osvetlenia, prakticky všetkého, čo by mal inteligentný dom obsahovať. Najčastejšie sa správa takéhoto domu realizuje prostredníctvom aplikácie pre smartfón, kde klikaním na funkcie dashboardu môžeme jednotlivé prvky ovládať. Našiel som ale ešte o niečo originálnejšie a to ovládanie hlasom.

Hlas sa neprenáša priamo do dosky, ale na webserver na jednoduchú webstránku. Na webstránku je možné využiť hlas ale taktiež i napísať príkaz. Po vykonaní requestu zo strany používateľa, v prípade hlasu je to automatické (AJAX).

Príkazy sa následne po preložení z reči do textovej informácie uložia do textového súboru. NodeMCU si textový súbor stiahne a na základe informácie v ňom porovná, či sa text zhoduje s nejakou podmienkou. V prípade, že áno, vykoná sa. Tak ako každý správny "bastliar" som sa na úvod snažil toto riešenie odtestovať jednoduchým spínaním led diódy. Výsledok posúďte sami.

Vyskúšal som rozšíriť funkcionalitu na spínanie 8 výstupov rôznymi príkazmi a funguje to skvele. Nakoľko sa jedná o HTTP response, riešenie sa dá zefektívniť aj prostredníctvom MQTT protokolu. Momentálne riešenie bolo testované pod prehliadačom Chrome či už na Windowse, Linuxe, ale aj pod Androidom 4.4.2. bez akýchkoľvek problémov.

Viac o projekte: https://arduino.php5.sk/ovladanie-hlasom.php

Aplikácie ovládania hlasom (funkčné iba s prehliadačom Google Chrome):Prístupov 8083
Kvalita článku
(100%) hlasov 1

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Podpora ESP-IDF do projektu Hladinomer
[ 4.6.2021] (príspevkov 0)
WiFi termostat - Rozšírenie o manuálny r...
[ 28.3.2021] (príspevkov 0)
RFID DOMINATOR - stopky pre Airsoft | Pa...
[ 14.3.2021] (príspevkov 0)
Konfigurovateľné stopky - DOMINATOR pre ...
[ 7.3.2021] (príspevkov 0)
Hash, porovnanie reťazcov - MATLAB
[ 6.3.2021] (príspevkov 0)
Kružnicová trilaterácia - MATLAB
[ 6.3.2021] (príspevkov 0)
Hladinomer - úpravy finálnej verzie
[ 3.3.2021] (príspevkov 0)
Prenos cez Sigfox IoT sieť - Hladinomer ...
[ 9.1.2021] (príspevkov 0)
WiFi termostat - ESP8266 - 1.0.2.1 - JSO...
[ 6.1.2021] (príspevkov 0)