blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG deadawp
ČLÁNKY
DISKUSIE
3
SLEDUJETE BLOG
PHP, Arduino programátor
deadawpOvládanie hlasom v slovenčine pre mikrokontroléry a mikropočítače
pridal deadawp 30.5. 2018 o 17:22Ahoj sectoráci a priaznivci Arduina a NodeMCU. Po veľmi dlhom čase som sa odhodlal zmeniť šablónu pre webaplikáciu ovládania hlasom pre mikrokontroléry  - primárne Arduino a NodeMCU.

Na môj web som pridal ďalšie info o tomto ovládaní, doplnil som zdroje, pridal aj EN jazyk. Samotné ovládanie hlasom je zabudované do prehliadača Chrome a Samsung Mobile, využívajú technológiu Webkit, ktorá umožňuje speech-to-text v reálnom čase a to XHR requestom na Google servery. Nakoľko sa jedná o Google službu, je možné využiť akýkoľvek svetový jazyk vrátane regiónov, napr en-US, ale taktiež aj en-CA, en-GB a iné podľa language kódov. Táto zmena sa dáva priamo do zdrojového kódu Javascriptu.

Funguje to vlastne takto: Používateľ klikne na mikrofón vo webaplikácii, čo aktivuje jeho mikrofón (za predpokladu, že je povolený) a začne nahrávať hlas, to prebieha, pokým používateľ hovorí, keď dohovorí, prostredníctvom XHR requestu sa odošle požiadavky na Google servery, vráti sa a AJAX ju predá PHP scriptu, ktorý túto informáciu uloží do textového súboru (ten je najľahší na čítanie mikrokontrolérmi). 

Využil som jednoduchú Bare Boostrap šablónu, ktorá mi ponúkla výborný grid systém na zostavenie jednoduchých stĺpcových elementov, v ktorom stránka beží. Pridal som stručné informácie, ako webaplikáciu rozbehnúť, aby ste mohli vyskúšať voice-to-text v reálnom čase. 

V deme som sprístupnil 2 príkazy Zapni/Zapnúť Vypni/Vypnúť, k dispozícii som spravil aj obdobnú českú verziu s príkazmi Zapni/Zapnout Vypni/Vypnout. Na konci tohto príspevku je preklik na tieto stránky. 

Toto ovládanie hlasom využívam primárne na ovládanie Arduina, prípadne dosiek ESP8266, konkrétne vývojovú dosku ESP8266. Dôležité je iba si vyparsovať obsah .txt súboru. Problém pri webovo orientovaných aplikáciách je taký, že odpoveď prichádza ako niekoľko riadková response. Je v nej údaj o HTTP hlavičke, kód HTTP hlavičky, sprievodné informácie o serveri, napríklad verzia... atď. Tu je dôležité prečítať iba presný riadok, ktorý sa má prečítať, aby sa informácia dala porovnať v Arduino kóde cez jednoduchú IF podmienku. 

Na mojom webe som sprístupnil i kódy pre mikrokontroléry, konkrétne v spojení: Arduino + Ethernet shield W5100 (totožný kód funguje aj s W5500, ale vyžaduje zmeniť knižnicu na Ethernet2.h) a NodeMCU.

Aby Webkit na webserveri mohol bežať, je nutné, aby server bežal pod HTTPS protokolom a toto je niekedy veľký problém, nakoľko Arduino sa s Ethernet shieldom nedokáže pripojiť na HTTPS web, preto je nutné mať aj jeden variant tohto webu i druhý, napríklad primárne https://web.sk a sekundárne http://www.web.sk, aby sa Arduino dokázalo pripojiť, pri NodeMCU to nie je problém, nakoľko plne podporuje HTTPS.

Priamo vo webaplikácii je možné vidieť aktuálny stav zariadenia pri ovládaní hlasom.
Zapnuté: 

Vypnuté:


Ak máte chuť túto webaplikáciu vyskúšať, navštívte môj web, kde je možné nájsť aj zdrojové kódy pre mikrokontroléry Arduino a NodeMCU. K dispozícii je EN, RU, CZ, SK verzia. 
Info o webaplikácii + zdrojové kódy pre mikrokontroléry: https://arduino.php5.sk/ovladanie-hlasom.php
CZ: https://arduino.php5.sk/PHP_cz/
SK: https://arduino.php5.sk/PHP_sk/
EN: https://arduino.php5.sk/PHP_en/
RU: https://arduino.php5.sk/PHP_ru/
Postupujte prosím podľa inštrukcií na stránke! Prístupov 6905
Kvalita článku
(100%) hlasov 1

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Podpora ESP-IDF do projektu Hladinomer
[ 4.6.2021] (príspevkov 0)
WiFi termostat - Rozšírenie o manuálny r...
[ 28.3.2021] (príspevkov 0)
RFID DOMINATOR - stopky pre Airsoft | Pa...
[ 14.3.2021] (príspevkov 0)
Konfigurovateľné stopky - DOMINATOR pre ...
[ 7.3.2021] (príspevkov 0)
Hash, porovnanie reťazcov - MATLAB
[ 6.3.2021] (príspevkov 0)
Kružnicová trilaterácia - MATLAB
[ 6.3.2021] (príspevkov 0)
Hladinomer - úpravy finálnej verzie
[ 3.3.2021] (príspevkov 0)
Prenos cez Sigfox IoT sieť - Hladinomer ...
[ 9.1.2021] (príspevkov 0)
WiFi termostat - ESP8266 - 1.0.2.1 - JSO...
[ 6.1.2021] (príspevkov 0)