blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG deadawp
ČLÁNKY
DISKUSIE
3
SLEDUJETE BLOG
PHP, Arduino programátor
deadawpHasičské stopky cez Arduino s displejom
pridal deadawp 8.12. 2018 o 4:07Dnes vám predstavím v krátosti hasičské stopky, respektíve časomieru, ktorú som vytváral ako fanúšiť hasičského športu. Súťažné hasičské družstvo má hádam každá dedina, či časť mesta. Každý týždeň najmä letnom období sa konajú súťaže po dedinách a mužstvá si pripisujú cenné body, úspechy i neúspechy, o ktorých rozhodujú stotiny, či tisíciny sekundy.

Vytvoril som teda jednoduché stopky, ktoré mi do istej miery dovolili použiteľne merať čas, napríklad pri tréningoch domácich požiarníkov.
Využil som millis, čo je funkcia interného časovača Arduina, ktorá vracia počet milisekúnd od štartu procesora. Vieme teda merať čas na 3 desatinné miesta (1000 ms = 1 sekunda). Presnosť vieme teda určiť na 1 tisícinu (obrazne povedané :) ).

Prostredníctvom tejto funkcie vieme teda merať čas. Potrebujeme nejaký prvotný impulz - niečo, čím si odmeriame štartovací čas a spustíme celú logiku systému. Použil som teda fyzické tlačidlo, ktoré je nutné manuálne stlačiť. Tento čas sa uloží a časy sa začnú počítať. Refresh-rate je každú sekundu a dáta by bolo možné posielať aj do displeja každú milisekundu, čo by znamenalo 1000Hz refreshrate, ale to by samozrejme displej nezvládol. Arduino to zvláda vďaka vysokorýchlostnej zbernici, ktorou je prepojené s LCD znakovým displejom. Sú to údaje o veľkosti len pár bajtov.
(Časť logiky systému pracujúcej s časom)

V programe bežia 2 podprogramy, jeden pre ľavý, druhý pre pravý prúd, kde sa skúma, či bol čas zastavený a v premenných sa nachádzajú jednotlivé údaje (minúty, sekundy, desatiny, stotiny, tisíciny), tie sa odosielajú na displej.
(Odosielané dáta na displej do riadku)

Pre impulz spadnutého terča som využil kontakt, ktorý zopne terč pre spadnutí. Rovnako pre oba terče. Čas sa zastaví prakticky okamžite (oneskorenie na vedení a pod.).

V prípade, že mužstvo zle odštartuje, je možné stopky ihneď vynulovať druhým tlačidlom a ihneď ich pripraviť na štart. Funkčnosť je veľmi jednoduchá, taktiež aj program.
Čo teda po technickej (hardvérovej) stránke potrebujeme k projektu?

  • Arduino, alebo samostatný AtMega čip
  • LCD displej 16x2 alebo 20x4 s I2C prevodníkom
  • 2 tlačidlá
  • 2 spínacie kontakty

Aby som minimalizoval použité elektrotechnické súčiastky, využil som interné pullup rezistory Arduina, prostredníctvom ktorých je možné spínať kontakt proti zemi a jednoducho zaznamenať zmenu. Štandardne sa používa 10kohm rezistor, ak sa kontakt spína proti 5V Arduina.

Prečo som na začiatku rozprával o obraznej presnosti na 1 tisícinu?

Takmer každý, kto si plánuje kúpiť Arduino pozerá na cenu. Dať 30€ za originálne Arduino, alebo 3€ za čínsky klon, odpoveď je myslím jasná..
Čínske klony sú hardvérovo totožné s originálmi. Je to ale istý rozdiel a to v kvalite oscilátora, ktorý dáva Arduinu takt. V originálnych Arduinách sa využíva presný 16MHz oscilátor. Pri klonoch sa používa rovnaký, ale nie až taký presný, dá sa predstaviť ako 15.9998MHz.
Z toho vyplýva, že sa po určitom čase presnosť zmenšuje na tisícinách, pri dlhšom meraní i na stotinách, desatinách, sekundách. Ďalší útlm predstavuje aj vedenie, po ktorom signály prichádzajú. Arduino stopky nikdy nenahradia certifikovanú časomieru, ktorá sa používa pre hasičské športy! 

Celý systém je možné napájať i na batérie či powerbanku, jeho celkový odber je do 60mA pri 5V.
Viac o podobných projektoch môžete nájsť aj na mojich stránkach: https:/arduino.php5.skPrístupov 1356
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDOVAŤ
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Prepočet atmosférického tlaku na hladinu...
[ 17.5.2019] (príspevkov 0)
Monitor výšky hladiny vody v studni
[ 29.4.2019] (príspevkov 0)
Meteostanica - ESP32 - Webclient
[ 19.4.2019] (príspevkov 0)
Webportál - Vykurovanie cez internet - o...
[ 24.3.2019] (príspevkov 0)
Capture points (DOMINATION) - Arduino + ...
[ 23.2.2019] (príspevkov 0)
Notifikátor udalostí cez mikrokontróler
[ 22.2.2019] (príspevkov 0)
Ovládanie relé cez Arduino s webaplikáci...
[ 10.2.2019] (príspevkov 0)
Meteostanica s ESP8266 - NodeMCU
[ 5.2.2019] (príspevkov 0)
Wifi teplomer s ESP8266
[ 3.2.2019] (príspevkov 0)
RFID systém so správou on-line s wifi ko...
[ 1.2.2019] (príspevkov 0)