blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG deadawp
ČLÁNKY
DISKUSIE
4
SLEDUJETE BLOG
PHP, Arduino programátor
deadawpKurzy (krypto)mien - Arduino / ESP32 / ESP8266
pridal deadawp 15.11. 2019 o 0:20Kurz meny je veľmi zaujímavá informácia, ktorá sa dá využiť v projekte s Arduinom, alebo vývojovou doskou z platformy od Espressifu. Existuje rada voľné dostupných a dokumentovaných API, ktoré je možné použiť pre získanie aktuálneho kurzu dvoch mien. Pre tento tutoriál som využil službu http://free.currconv.com/, ktorá ponúka prostredníctvom jednoduchého dopytu kurz dvoch mien v JSON formáte. Používateľ na prístup ku kurzom daných mien využíva svoj API kľúč a spomenuté meny v dopyte. Pre získanie kľúča stačí požiadať prostredníctvom formulára na stránke, vyžaduje iba e-mail. Pre tento tutoriál si ukážeme kurz medzi CZK a EUR-om. T.j. budeme načítavať hodnotu jedného eura v českých korúnách.

Služba currconv vo free programe je limitovaná na 60 dopytov za hodinu. V prípade prekročenia je používateľ zablokovaný do ďalšej hodiny. JSON je formát dát s hodnotou, ktorá prisĺúcha premennej. Premenná je zapísaná v úvodzovkách a celý balík dát je obsiahnutý v { } zátvorkách.

Výstup služby pre EUR_CZK kurz: {"EUR_CZK":25.574488}  
V našom prípade je číselná hodnota 25.574488 a premenná, ktorej hodnota prislúcha EUR_CZK. JSON si nájde uplatnenie predovšetkých v automatizačných systémoch, big data, databázach. Platforma Arduino, resp. ESP32 disponuje aj knižnicou ArduinoJson, ktorú je možné doinštalovať a prostredníctvom nej rozkladať celé polia s JSON dátami, avšak v tomto príklade využijeme iba funkciu substring objektu String na odrezanie prebytočných častí, t.j. {"EUR_CZK": }.

Mikrokontróler načíta do premennej Výstup služby ako reťazec, ktorý môžeme následne orezať. To znamená, že substring použijeme na znaky 11 - 20, čo vo výstupe vráti iba číselnú hodnotu, všetky znaky menej ako 11 a viac ako 20 sú orezané. Aby bol kurz použiteľnejší, pretypujeme ho na premennú typu float s dvomi desatinnými miestami (zohľadníme aj zaokrúhlenie). Na obrázku je možné vidieť výstup Serial Monitoru pre ESP32 a jeho príklad pre načítanie meny EUR - CZK.  

Ku službe currconv.com je možné pristupovať pod HTTP protokolom (využitie pre Arduino a Ethernet shield/modul, nepodporuje HTTPS) a HTTPS konektivitu pre ESP8266, ESP32. Vývojová doska ESP32 vyžaduje do programu importovať aj Root CA certifikát, v tomto prípade CloudFlare Inc ECC CA-2 (použitý v príklade). Pre ESP8266 je možné použiť fingerprint certifikátu v SHA1 formáte. 
Výstup pre serial monitor s HTTP hlavičkou a response:

Currconv.com má širokú paletu mien, ktoré je možné medzi sebou kombinovať a získať tak kurz. Kompletný zoznam možných mien (vrátane Bitcoinu) sú obsiahnuté na: https://free.currconv.com/api/v7/currencies?apiKey=sample-key-do-not-use. Získaný kurz je možné ďalej použiť, napríklad pre výpis na displej (TFT, LCD), odoslať ho do databázy, či inak použiť. 
Pripojenie na Curconv pre získanie kurzu BTC to EUR (Arduino + Ethernet):

Program pre ESP32 je možné nájsť v mojom Github repozitári: https://github.com/martinius96/CURRENCY-RATE-Arduino-ESP8266-ESP32/blob/master/ESP32.ino
Ďalšie projekty je možné nájsť aj na mojej stránke: https://arduino.php5.sk/Prístupov 1309
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Slovenský MQTT Broker - IoT Industries S...
[ 23.3.2020] (príspevkov 0)
Vykurovanie cez internet - Multiuser web...
[ 22.3.2020] (príspevkov 0)
DPS pre RFID DOMINATOR - Airsoft | Paint...
[ 18.3.2020] (príspevkov 0)
RGB maticové panely - Arduino
[ 28.2.2020] (príspevkov 0)
Včelárska váha - Arduino - update
[ 23.2.2020] (príspevkov 0)
Senzorická sieť v LAN sieti - Arduino + ...
[ 14.2.2020] (príspevkov 0)
Airsoft DOMINATOR - Tlačidlový - Arduino...
[ 7.2.2020] (príspevkov 0)
Tester dosahu / štruktúra - nRF24L01 / n...
[ 6.2.2020] (príspevkov 0)
Monitor teplôt, vlhkostí - Arduino Mega ...
[ 25.1.2020] (príspevkov 0)
ThingSpeak - IoT platforma pre Arduino /...
[ 16.1.2020] (príspevkov 0)