Pred niekoľkými dňami sa na portáli Kickstarter, ktorý slúži na crowdfundingové kampane objavil zaujímavý projekt z Česka - ESP32 Stick Boards. Autor Aleksei Karavaev ponúka vlastné vývojové dosky (Devkity), ktoré okrem populárneho mikrokontroléra ESP32 podporujú aj Ethernet cez PHY rozhranie s čipom LAN8720 a podporou PoE. Takéto Devkity už existujú, napríklad od Olimexu.
Autor projektu sa ale zameral na vyriešenie problémov s PoE napájaním, ktoré mali práve mikrokontroléry od Olimexu z dôvodu použitia IC čipu TPS2375PW, ktorý pri štandardnom napájaní na 24V (najpoužívanejšie napätie pre PoE) nefungoval a devkit sa javil ako nepripojený na napájanie. Na iných napätiach fungoval správne. Devkity od Olimexu fungovali v rozmedzí 37 až 48V. Taktiež tu nebola doska s podporou passive PoE, čo autor projektu vyriešil. Komunite chce priniesť open-source hardvér.
Napájanie cez PoE pri doskách z projektu je možné v rozmedzí 9 až 57V (DC). Okrem PoE verzie (Esp32-Stick-PoE-P) existuje aj verzia bez PoE (Esp32-Stick-Eth). Veľkosťou a rozmermi sú obe dosky identické a je ich možné v projekte zameniť v prípade potreby. Obe dosky majú aj 4 montážne otvory pre upevnenie. PoE verzia má 2A 5V výstup, ktorý umožňuje napájať rôzne periférie používané pri vývoji projektu. Dosky majú 17 programovateľných GPIO, čo je viac v porovnaní s inými devkitmi kombinujúcimi Ethernet.
Dosky majú USB-C konektor pre programovanie a napájanie. Dosky sú vybavené USB-UART prevodníkom, indikačnými LED diódami pre napájanie a pod. Riadiaci mikrokontróler je ESP32-WROOM-32E. Dnes by som tam možno uvítal ESP32-S3, no nakoľko nepodporuje PHY Ethernet, nebolo by ho možné použiť.
Projekt je na Kickstarteri ešte stále dostupný a môžete ho v prípade záujmu podporiť.
https://www.kickstarter.com/projects/esp32-stick/esp32-stick-boards
Na základe balíčka podpory môžete získať aj konkrétnu dosku aj vo viacerých kusoch. Trošku ma však zarazila cena dopravy, ktorá v prípade nižších balíčkov je takmer úmerná cene podpory. Poštovné za dopravu sa platí navyše tejto sumy. Zaplatiť za balíček 20€ a navyše 15€ za poštovné mi prišlo nezmysel. Preto som len projekt podporil sumou bez giftu. Značná cena za dopravu je z dôvodu výroby dosku v JLCPCB v Číne a následnom zdanení ešte na colnici.