blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG deadawp
ČLÁNKY
DISKUSIE
3
SLEDUJETE BLOG
PHP, Arduino programátor
deadawpOtáčkomer na platforme Arduino Uno
pridal deadawp 1.9. 2019 o 2:40Arduino je platforma všehochuti. Prostredníctvom nej je možné vytvárať jednoduché blikače, ale aj zložité systémy pre pokročilejšiu automatizáciu. Vďaka rôznym zberniciam je možné Arduino rozšíriť aj o použitie rôznych periférii. Dnes si bližie priblížime infračervený senzor prekážky a jeho využitie pre otáčkomer. Princíp senzora je veľmi jednoduchý. Obsahuje 2 diódy, vysielaciu a prijímaciu diódu.

Prijímacia IR dióda je pripojená priamo na 5V digitálny výstup, pričom je možné použiť potenciometer pre ovládanie citlivosti (vzdialenosti objektu) na akú bude reagovať prijímacia dióda. Modul je napájaný na 5V z Arduina, slúži aj na napájanie vysielacej IR diódy, ktorá vysiela svetlo permanentne s frekvenciou 38kHz na vlnovej dĺžke 950nm/940nm (závisí od použitej diódy). Modul sa dá nájsť u predajcov (Aliexpress a iných) pod názvom KY-032, respektíve Obstacle Sensor. Existuje niekoľko verzií, použil som prvú verziu, ktorá je skonštruovaná veľmi jednoducho. 
 
Existujú aj dokonalejšie verzie, ktoré majú viacero potenciometrov, ovládanie zisku, lepšiu konštrukciu, EN signál a pod. (KY-032 ver. 2)

Senzor reaguje na prekážku v určitej vzdialenosti (nastavená potenciometrom) 2-40 cm. Pri zázname prekážky sa privedie 5V signál na výstupný vývod modulu, ktorý spracuje Arduino. Jednou z (ne)výhod IR diód je, že svetlo sa dokáže odraziť od leských plôch, To znamená, že lesklú plochu zaznamená na menšiu vzdialenosť, ako plochu matnú. To vo mne vzbudilo myšlienku použiť tento senzor inak a to ako otáčkomer. Na matnú plochu - remenicu kľukového hriadeľa som nalepil prúžok pásky široký asi 1cm, prípadne je dobré použiť aj alobal, má lepšie reflexné vlastnosti svetla. Intenzitu zisku som nastavil tak, aby mi v konštantnej vzdialenosti od remenice modul reagoval iba na pásku pri jej prechode popred modul pri každej otáčke kľukového hriadeľa, nie na remenicu samotnú.

Arduino v prerušení načítava signál z modulu a pripočítava premennú, ktorá sa raz za sekundy vyhodnotí vzorcom, ktorý prepočíta načítané signály na počet signálov za minútu. Vďaka tomu je možné určiť počet otáčok kľukového hriadeľa (motora) za minútu. Refresh displeja je každú sekundu. Otáčky sú neskôr vyobrazené na LCD znakovom displeji 20x4 s I2C prevodníkom. Vďaka prevodníkom stačí k displeju na prepojenie 4 vodiče. Napájanie (5V), zem (GND), hodinový signál (SCL), dáta (SDA). Otáčkomer je možné použiť na rôzne stroje, sledovanie otáčok remeníc traktorov, kombajnov, ale aj v priemysle pre monitorovanie procesov, prevádzky a aktivity strojov. 

Schéma zapojenia pre otáčkomer s displejom a infračerveným modulom KY-032:

Výsledná reprezentácia môže vyzerať napríklad takto:

Program pre projekt a ďalšie zaujímavé projekty je možné nájsť na adrese: https://arduino.php5.sk/otackomer.phpPrístupov 4612
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDOVAŤ
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Podpora ESP-IDF do projektu Hladinomer
[ 4.6.2021] (príspevkov 0)
WiFi termostat - Rozšírenie o manuálny r...
[ 28.3.2021] (príspevkov 0)
RFID DOMINATOR - stopky pre Airsoft | Pa...
[ 14.3.2021] (príspevkov 0)
Konfigurovateľné stopky - DOMINATOR pre ...
[ 7.3.2021] (príspevkov 0)
Hash, porovnanie reťazcov - MATLAB
[ 6.3.2021] (príspevkov 0)
Kružnicová trilaterácia - MATLAB
[ 6.3.2021] (príspevkov 0)
Hladinomer - úpravy finálnej verzie
[ 3.3.2021] (príspevkov 0)
Prenos cez Sigfox IoT sieť - Hladinomer ...
[ 9.1.2021] (príspevkov 0)
WiFi termostat - ESP8266 - 1.0.2.1 - JSO...
[ 6.1.2021] (príspevkov 0)