blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG deadawp
ČLÁNKY
DISKUSIE
3
SLEDOVAŤ BLOG
PHP, Arduino programátor
deadawpFrekvenčné spektrum - MATLAB
pridal deadawp 10.1. 2020 o 2:15Frekvenčné spektrum môže rekrezentovať jednotlivé spektrá signálu a analyzovať, či dochádza k tzv. aliasingu - prekrývaniu spektier. V tejto implementácii použijeme interpolátor na pôvodné spektrum signálu, ktorý dokáže stlačiť pôvodné spektrum a do spektra vložiť kópiu (nultú hodnotu). Predchádza aliasingu.

Script pracuje s menovitou frekvenciou signálu 1Hz. Nakoľko budeme pracovať s uhlovou (kruhovou) frekvenciou, potrebujeme si frekvenciu vyjadriť  v rad/s. Následne si určíme vzorkovaciu frekvenciu s hodnotou 2*uhlová frekvencia. Následne násobky vzorkovacej frekvencie do + i do - *2, *3. Tieto hodnoty budú následne slúžiť na reprezentáciu na x osi grafu. MATLAB umožňuje upraviť funkčné hodnoty osi x a y použitím xticks funkcie a následne funkciou xticklabels priradiť aj textové hodnoty - labely k jednotlivým hodnotám. Následne môžeme do čiarového grafu vykresliť spektrum pôvodného signálu. 

Vidíme, že v spektre nie je aliasing - prekrývanie spektier. Následne vykonáme operáciu s interpolátorom, ktorý umožňuje stlačiť pôvodné spektrum. Interpolátor má faktor L, ktorý sa na spektrum aplikuje. Všeobecne platí, že interpolátor do spektra vloží L-1 kópiu, respektíve nultú zložku. Teda aby interpolátor zmenil spektrum, musí mať hodnotu minimálne 2. V tejto implementácii sme použili faktor L=2 a L=3. Výsledkom sú spektrá, do ktorých sú vložené kópie a pôvodné spektrum je stlačené. Vzorkovacia frekvencia je nadvzorkovaná - vynásobená * faktor L.

Interpolátor má využitie predovšetkým v elektotechnike pri spracovaní a prenose signálov, napríklad pri odosielaní nadvzorkuje signál, čím predchádza prípadnej chybe, nakoľko rovnaký signál je nadvzorkovaný, t.j. môže ho reprodukovať vernejšie. 
Programová implementácia: https://arduino.php5.sk/frekvencne-spektrum.php

Výstup čiarového grafu:Prístupov 175
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDOVAŤ
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
ThingSpeak - IoT platforma pre Arduino /...
[ 16.1.2020] (príspevkov 0)
Vzorkovanie signálu - MATLAB
[ 15.1.2020] (príspevkov 0)
Meranie napätia - Arduino
[ 13.1.2020] (príspevkov 0)
Meranie jednosmerného prúdu - Arduino
[ 12.1.2020] (príspevkov 0)
Hlasom ovládané auto - ESP8266 (NodeMCU)
[ 10.1.2020] (príspevkov 0)
Frekvenčné spektrum - MATLAB
[ 10.1.2020] (príspevkov 0)
Overenie kradnutých vozidiel - Arduino +...
[ 30.12.2019] (príspevkov 0)
OPC UA - (ESP8266, ESP32, Arduino + Eth...
[ 21.12.2019] (príspevkov 0)
Šum v 8-bitových obrazoch - MATLAB
[ 5.12.2019] (príspevkov 0)