blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG deadawp
ČLÁNKY
DISKUSIE
3
SLEDUJETE BLOG
PHP, Arduino programátor
deadawpRFID vrátnik - update Október 2020
pridal deadawp 29.10. 2020 o 9:54Projekt RFID vrátnik vznikol na začiatku roka 2019 ako projekt pod MIT licenciou. Systém bol navrhnutý pre architektúru klient-server. Využíval interaktívne webové rozhranie, v ktorom bolo možné v reálnom čase prezerať hashované hodnoty priložených RFID tagov s výsledkom overenia. Systém využíval jednoduchú logiku overenia. 

Pravidelné aktualizácie výrazne rozšírili možnosti systému. Pridali sa štatistické, evidenčné údaje (priradenie mena ku každému RFID tagu). Webaplikácia dostala aj update pre laikov, kedy sa do stránky obsiahli aj tooltipy, ktoré uľahčovali prácu a vysvetľovali funkcie jednotlivých možností systému. 

Po istom čase, keď si z Github repozitára naklonovalo projekt viacero používateľov sa zistilo, že nerešpektujú MIT licenciu, pod ktorou je projekt šírený. Odstráňovali lištu na webovej stránke, ktorá reprezentovala licenciu, autora projektu. 

Nakoľko nereagovali ani na výzvy, bolo nutné projekt zabezpečiť a to výpismi na stránke a znepríjemnením používania webaplikácie vyskakovacími - otravnými pop-up alertami na stránke v prípade odstránenia lišty, alebo prepísanie meta tagu autora v projekte. Ani to niektorých používateľov neodradilo v porušovaní licencie a tak bol projekt v Septembri 2020 ukončený pod MIT licenciou a je ďalej ponúkaný výhradne na predaj.

Posledný update, ktorý sa vyskytol vo free verzii projektu priniesol pre mikrokontroléry ESP8266, ESP32 možnosť vzdialenej aktualizácie firmvéru prostredníctvom OTA aktualizácie priamo z prostredia Arduino IDE v rovnakej LAN sieti. Celý proces riadi nástroj Python, ktorý otvorí sieťový port, ktorý mikrokontróler vysiela a vie binárny (.bin) firmvér nahrať.

RFID čítačky:


Prvou RFID čítačkou, ktorá sa v systéme objavila bola čítačka RC522 s čipom NXP. Už vtedy sa na trhu objavili RFID čítačky s falošným čipom, ktoré však použitá knižnica dokázala eliminovať ako counterfeit - falošné čipy. Týmto sa zaručilo použitie kompatibilnej čítačky s originálnym čipom. Čítačka pracuje na frekvencii 13.56MHz a podporuje RFID karty, tagy štandardu ISO/IEC 14443-A. S čítačkou bolo možné načítať UID predmetných tagov, ale dokázala načítať aj UID z ISIC karty, bankomatovej karty. 

Pri update zo Septembra 2020 (toho času už projekt zdarma nedostupný) vo verzii RFID vrátnika 1.4. bola do systému doplnená podpora RFID čítačky RDM6300, ktorá pracuje na frekvencii 125kHz. Čítačka komunikuje po UART zbernici, respektíve využíva iba TX signál. Teda využíva len jeden dátový vodič. Akceptuje RFID tagy štandardu EM4100. Nakoľko čítačka vyžaduje 5V napájanie, pre platformy ESP8266 a ESP32 s 3.3V logikou bol do schém zapojenia doplnený aj napäťový delič, ktorý znižuje napäťovú úroveň TX signálu na 3.3V. Výsledné UID má dĺžku 10 znakov, štandardne reprezentované v DEC, resp HEX.

Na konci Októbra 2020 v update 1.5. sa v systéme dosiahla podpora RFID čítačiek pre štandard Wiegand. Pre komunikáciu čítačka využíva dva dátové vodiče - DATA0, DATA1. Na oboch vodičoch je štandardne pullup. Pri prenose prechádzajú do LOW v krátkych sekvenciách, rádovo desiatkách mikrosekúnd. Podpora zatiaľ len pre Arduino dosky. V bloku načítaných dát je aj 16 bitov (0-65535), ktoré reprezentujú UID priloženej RFID karty. Zbernicu dátových vodičov je možné ťahať na desiatky metrov (s dobrým tienením). 

K projektu stále existuje aj testovacie webové rozhranie, kde je celý projekt možno vopred vyskúšať zdarma s celou funkcionalitou a podporou všetkých spomenutých RFID čítačiek a mikrokontrolérov.Prístupov 3881
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDOVAŤ
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
ULP aplikácie - ESP8266 / ESP32
[ 14.11.2021] (príspevkov 0)
Detekčná charakteristika - MATLAB
[ 8.8.2021] (príspevkov 0)
Práca s obrázkami - MATLAB
[ 19.7.2021] (príspevkov 1)
Flash Encryption a jeho implementácia v ...
[ 18.7.2021] (príspevkov 0)
Secure Boot V1 a jeho implementácia v ES...
[ 13.7.2021] (príspevkov 0)
Senzor Bosch BME280 v prostredí ESP-IDF
[ 8.7.2021] (príspevkov 0)
Podpora ESP32 do projektu WiFi termostat
[ 1.7.2021] (príspevkov 0)
Beamforming vizualizácia - MATLAB
[ 29.6.2021] (príspevkov 0)
Výroba DPS - AISLER - RFID DOMINATOR
[ 18.6.2021] (príspevkov 0)