blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG deadawp
ČLÁNKY
DISKUSIE
3
SLEDUJETE BLOG
Programátor
deadawpOtváranie garážovej brány CAME cez smartfón
pridal deadawp 21.1. 2022 o 22:09CAME je talianskym výrobcom prístupových systémov najrôznejšieho druhu s viac ako 30-ročnou históriou. Ponúkajú bezpečnostné prístupové systémy do budov, parkovísk, či garáži. Pohony garážových brán od CAME sú veľmi spoľahlivé, bezpečné a populárne. Dnes si ukážeme ako do existujúceho systému garážovej brány integrovať možnosť ovládania cez smartfón s využitím WiFi ovládača so zachovaním pôvodného systému otvárania diaľkovými ovládačmi CAME.

Štandardné pohony garážových brán CAME sú okrem motora, transformátora a ďalších súčastí vybavené riadiacou doskou, ktorá má slot pre kartu prijímača (poprípade aj sloty pre iné karty iných technológii). Na základe použitej karty je možné používať diaľkové ovládače určitej frekvencie s plávajúcim kódom, alebo pevným kódom. Systémy s plávajúcim kódom sú bezpečnejšie, častokrát je ale cena nového diaľkového ovládača 4 až 5-krát vyššia ako v prípade ovládača s pevným kódom.

Vzorovo na obrázku vyššie je riadiaca doska CAME ZL-56 pre ovládanie segmentovej garážovej brány, ktorú budeme používať pre dnešnú prestavbu na ďalší spôsob ovládania. Pri tejto doske je najčastejšie systém dodaný s kartou prijímača AF 43S (pevný kód), alebo AF 43SP (plávajúci kód). V mojom prípade je na doske ZL-56 použitá karta prijímača AF 43SP s plávajúcim kódom. S garážovou bránou sú kompatibilné diaľkové ovládača CAME Space SP2 s plávajúcim kódom komunikujúce na frekvencii 433 Mhz.


Riadiaca doska CAME ZL-56 obsahuje niekoľko prepojok už v základe s ktorými je riadiaca doska dodávaná. Na svorkovnici je prepojený signál 1 a 2 a taktiež 2 a C1. Prepojka medzi 1 a 2 obchádza rozpínacie STOP tlačidlo (núdzové pre zastavenie), ktoré nie je v týchto systémoch dostupné. Prepojka medzi 2 a C1 obchádza fotobunku, ktorá v tomto systéme nie je použitá. Pre pripojenie externého tlačidla pre otvorenie brány (napr. nástenné tlačidlo) je možné využiť spínaciu prepojku medzi 1 a 7, alebo 2 a 7 (oba varianty prepojenia sú identické, nakoľko sú signály 1 a 2  v základe prepojené). Práve toto možné zapojenie využijeme pre externé WiFi ovládanie, ktoré bude simulovať spínač. Pri iných garážových systémoch môže byť zapojenie iné. Toto zapojenie je validné pre dosku ZL-56 a ZBX-7N!

Zopnutie prepojky po krátku dobu bude WiFi ovládač realizovať cez relé. Paralélne k tomuto zapojeniu je však stále možné zapojiť aj fyzické tlačidlo napríklad na stene pre manuálne otváranie garážovej brány. Celkovo tak môžu byť v systéme 3 možnosti otvárania nezávisle na sebe. Prepojka medzi 1, resp. 2 so signálom 7 môže byť naprogramovaná dvomi spôsobmi - buď ZATVORENIE / OTVORENIE garážovej brány, alebo ZATVORENIE / STOP / OTVORENIE / STOP. Prvý režim pri opakovanom stlačení vykoná opačnú akciu. Druhý režim umožňuje zastaviť garážovú bránu na danej pozícii pri opakovanom stlačení ovládacieho tlačidla počas behu danej akcie. Pri dokončení akcie a následnom stlačení tlačidla sa vykoná opačná akcia (ignoruje sa pokyn STOP).

WiFi ovládač garážovej brány
Dostupný na Aliexpresse, Wishi či E-bayi pod názvom WiFi Switch Smart Garage Door Opener Controller. Je dostupný aj v európskych skladoch v Česku, Francúzsku, Poľsku, Španielsku. Prevedení zariadenia je viacero, ale sú vlastne identické. Zariadenie je univerzálne a je ho možné pripojiť na domácu WiFi sieť 2,4 GHz. Ovládač podporuje aj rôznych Smart Home Asistentov, napr. Google Home, Alexa. Samotný ovládač je možné manuálne bez hlasových asistentov či hubov ovládať cez aplikáciu Tuya Smart, alebo Smart Life. Pre ovládanie som využil aplikáciu Tuya Smart, ktorá má krajšie GUI ako Smart Life a ukazuje aj aktuálny stav brány animáciou.

Po zapojení ovládača do siete 230V sa rozblikala červená, modrá LED dióda, neskôr blikala len modrá dióda rýchlym tempom. Nakoľko ešte ovládač nemal konfiguráciu pre domácu WiFi sieť, začal vysielať vlastné SSID s názvom SmartLife_XYZ (XYZ reprezentuje čísla, asi MAC adresa). Po pripojení na danú WiFi sieť ovládača a spustení aplikácie Tuya (účet založený ešte predtým s WiFi konektivitou) je nutné spárovať ovládač. Podľa priloženého návodu bolo nutné v aplikácii pridať zariadenie typu Wall Switch, ktoré som však v ponuke nenašiel. V záložke Electronics na ktorú návod odkazoval boli rôzne typy Switchtov, ale aj Garage Door Opener (WiFi), ktorú som využil. 

Zadal som SSID a heslo domácej WiFi siete, behom 20 sekúnd sa zariadenie na sieť pripojilo a dostalo lokálnu IPv4 adresu z DHCP služby. Následne som mohol pripojiť smartfón na lokálnu WiFi sieť a cez aplikáciu ovládať garážovú bránu. WiFi ovládač je dodávaný aj s magnetickým kontaktom. Kontakt je umiestnený na kábli, ktorý má dĺžku 5 metrov a magnet je samostatne, používa sa na pohyblivú časť garážovej brány. Na základe polohy magnetického kontaktu vizualizuje aplikácia Tuya aktuálny stav garážovej brány. Spojený kontakt indikuje zatvorenú bránu. Magnetický kontakt má pomerne dobrú citlivosť, reaguje na pozíciu magnetu od kontaktu na cca 1,5 centimetra. Kontakt aj magnet majú 3M pásku pre upevnenie a každý je možné prišróbovať dvomi dodanými samorezkami. Čierny a červený káblik je pripojený na relé výstup, ktoré ich spína. Relé je štandardne v stave nečinnosti NO - rozpojené.

V balení WiFi ovládača je aj 3M obojstranná páska s vystúženým plastíkom pre jeho upevnenie, ďalej je v balení niekoľko nalepovacích vodiacich klipsov pre kábel k magnetickému kontaktu, pár sťahovacích pások. Ovládanie brány funguje z domácej siete, ale aj cez internet. Cloudové riešenie, ktoré Tuya využíva je bezpečné, rýchle. Na smartfón vždy pri otvorení / zatvorení brány (zmene stavu) príde notifikácia, aj v príapde ak je brána otvorená existujúcim diaľkovým ovládačom, alebo aj tlačidlom OP/CL, prípadne núdzovým OPEN na riadiacej doske ZL-56. Aplikácia Tuya umožňuje vytvoriť aj rôzne automatizácie pre otvorenie garážovej brány v určitých časoch. Používateľ môže prezerať všetky historické otvorenia / zatvorenia garážovej brány v aplikácii s časovou značkou.

V aplikácii Tuya je taktiež možné vytvorené zariadenie zdieľať aj iným používateľom, ktorí majú vytvorený účet v Tuya Cloude. Pri otvorení zariadenia je v nastaveniach možné nájsť zdieľanie (Share), do poľa je potrebné zadať e-mail iného používateľa. Všetky účty sú plne synchronizované, teda pri otvorení brány iným používateľom taktiež dostávate notifikáciu do smartfónu.

Napájanie WiFi ovládača v základni CAME
WiFi ovládač som umiestnil priamo do základne CAME (typ V600), kde je motor, transformátor aj riadiaca doska ZL-56. Na plastovom kryte základne bolo dostatok miesta na upevnenie WiFi ovládača 3M páskou. Samotná základňa má aj prechodku, ktorá je však úzka na prevlečenie vidlice napájacieho kábla. Na riadiacej doske ZL-56 je svorkovnica, kde je privedený napájací kábel existujúceho systému. Využil som túto svorkovnicu, kam som pripojil kábel z WiFi ovládača bez vidlice. Celý systém tak nadobudol kompaktných rozmerov a bolo ho možné uzavrieť v krabici CAME. V prípade iných základní môže byť problém základňu uzavrieť, tu to vyšlo s dostatočnou rezervou.

Iné typy garážových systémov pre ovládanie cez smartfón
Ovládanie cez smartfón je určite možné využiť aj v iných systémoch garážových pohonov. Ovládacie signály svorkovníc, kam je potrebné relé výstupy WiFi ovládača pripojiť je však nutné naštudovať z dokumentácie a schém zapojenia konkrétneho systému. Priamo výrobca WiFi ovládača garážových brán uvádza, že ak nie je možné pripojiť relé výstupy fyzicky do riadiaceho systému pohonu napr. z dôvodu záruky, alebo ich absencie, existuje možnosť pripojiť relé výstupy k tlačidlu existujúceho diaľkového ovládača otvárania brány. Obetovaním jedného ovládača tak bude možné garážovú bránu ovládať smartfónom cez aplikáciu Tuya / Smartlife.

Technický popis riadiacej dosky CAME ZL-56: 
https://www.allotelecommande.com/wp-content/uploads/2021/03/CAME-3199ZL56.pdf

Návod riadiacej dosky CAME ZBX-7N:
https://www.kovopolotovary.sk/ImgGalery/Img1/FilesPohoda/navod-ridici-jednotky-CAME-ZBX-7N.pdf

 Prístupov 9061
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
EG21-G - MQTT pripojenie na Thingsboard
[ 5.6.2024] (príspevkov 0)
Skúsenosť Fiverr - freelanceri, podpora
[ 28.5.2024] (príspevkov 0)
Quectel EG21-G - HTTP request
[ 17.5.2024] (príspevkov 0)
Tip na darček k jubileu 60
[ 29.4.2024] (príspevkov 0)
Oplatí sa teplovodivá pasta z Aliexpress...
[ 4.4.2024] (príspevkov 0)
Recenzia 3D podznačky BEZ KOMPRESE
[ 4.4.2024] (príspevkov 0)
GTA IV fix spustenia na Windowse 10 N
[ 24.3.2024] (príspevkov 0)
RFID DOMINATOR licencia na predaj
[ 4.1.2024] (príspevkov 0)
ATtiny85 Digispark - programovanie, použ...
[ 28.12.2023] (príspevkov 0)