blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG deadawp
ČLÁNKY
DISKUSIE
3
SLEDUJETE BLOG
Programátor
deadawp



Recenzia YATO YT-8272
pridal deadawp 16.4. 2025 o 21:43 (naposledy upravené 16.4. 2025 o 22:56)

Kúpil som si spájkovačku. Trafila sa YATO YT-8272. Jeden z dobrých parametrov bol 6 mm hrot so špičkou o priemere 1 mm a hlavne 60W príkon, ktorý ju dokáže pomerne rýchlo nahriať. Z popisu bolo zrejmé, že spájkovačka nemá reguláciu a ide prakticky "na plný plyn" od zapojenia do siete. V recenziách som si všimol, že mnoho zákazníkov poukazovalo na hrot, ktorý veľmi rýchlo zhorí. Spájkovačka má prevádzkovú teplotu až 430 °C a maximálnu teplotu až 500 °C.

V oboch prípadoch je to veľmi veľa, keďže olovnatý cín (63:37) sa taví pri 183 °C a bezolovnatý cín pri 232 °C. V praxi sa používa najčastejšie nastavenie spájkovačky okolo 320 °C na olovnatý cín a na bezolovnatý cín 350 °C. Tieto nastavenia sú dostatočné nato, aby ste roztopili cín a zároveň zahriali aj podklad na ktorý spájkujete. Typicky ide o pad, či pinhole na ktorý chcete pripájkovať pin, ktorý cez dieru prechádza. Po priložení cínovej spájky sa roztopí a pekne zaleje celý spoj.

Spájkovačka dorazila, v balení bol aj náhradný hrot a tiež plastový krúžok, ktorý sa nasádza pod záražku, ktorá prirodzene bráni prstom v šmyknutí sa na horúcu časť spájkovačky. Spájkovačka sa napája priamo do siete 230V AC a skutočne sa dokáže nahriať v deklarovanom čase 2 minúty 30 sekúnd.

Pri spájkovaní som si všimol niekoľko problémov. Cín na ktorom som testoval obsahoval aj tavidlo vo vnútri cínovej spájky (v jadre). Pri roztavení cínu začalo tavidlo doslova vrieť, čo vytváralo nepekný povrch spájkovaného spoja, ktorý bolo treba vždy opravovať. Pre efektívnu prácu bolo treba priložiť iba na veľmi krátky okamih, aby sa cín plne neprehrial až na veľmi vysoké teploty, ktoré hrot produkoval. Tavidlo sa rýchlo odparovalo, čo za moment sťažovalo aj tekutosť cínu a povrch už potom ani nebol hladký.

Po niekoľko-násobnom použití som si všimol, že hrot je hrubší, nakoľko tenká časť sa pomaly kus po kúsku tavila pri používaní a natavovala sa na hrubšie časti hrotu. Po ďalších používaniach sa to zhoršovalo, až to prišlo do momentu, že hrot bol pre používanie už príliš široký a nedala sa s ním spájkovať ani štandardná rozteč 2,54 mm, keďže sám o sebe mal šírku už presahujúcu túto medzeru. Bolo to asi po ôsmom použití spájkovačky, pričom mohla mať za tú celú dobu odrobené asi 30 až 40 minút prevádzky.

To, že hrot u tejto spájkovačky odíde predčasne bolo jasné už od začiatku. Preto som ocenil, že sa v balení nachádza aj náhradný hrot, lebo zrejme aj výrobca vie, ako je to so životnosťou. Ďalšie komplikácie ale prišli pri výmene hrotu. Spájkovačka má z bočnej strany skrutku, ktorá drží hrot a pre jeho výmenu sa musí odskrutkovať. Bohužiaľ vysoké teploty pri používaní zapríčinili, že sa skrutka prakticky zapiekla do obalu v ktorom je vyrezaný závit. Ide o malú skrutku veľkosti M4.

Pri uvoľnení skrutky to z nej vysustruží valec a jej závit ostane prakticky zarezaný v závite na obale. Preto to nechytí ani inú skrutku na závit a musíte tam nasilu zašróbovať skrutku tiež veľkosti M4, aby vyrezala nový závit. Použil som oceľovú, kratšiu som nemal. Použil som, čo bolo poruke.


Starý hrot mal zúženú časť hrotu spálenú už do polovice a hrúbka 3 až 4 mm bola už príliš pre spájkované 2,54 mm spoje. Po dotiahnutí zaišťovacej skrutky, ktorá už istila nový hrot sa mohlo v práci pokračovať ďalej. Náhradné hroty priamo pre tento typ spájkovačky som nenašiel. Je možné, že ani nie sú s ohľadom na cenovku spájkovačky, ktorá je u niektorých obchodov pod 10€. Bežný hrot môže stať aj 4€, čo v tomto prípade predstavuje polovicu ceny novej spájkovačky.

Ak sa na túto spájkovačku budeme pozerať ako na núdzovú spájkovačku pre jednorázové, alebo ozaj príležitostné použitie, určite fajn. Treba ju ale vedieť používať, prikladať k spájke iba na moment. Začiatočník s ňou môže mať značné problémy.

Z pohľadu životnosti, alebo denného používania vám vydrží maximálne deň (a aj to preháňam) aktívneho používania po ktorom vám odparí z hrotu také množstvo materiálu, že už bude nepoužiteľný. Regulácia u tejto spájkovačky by predĺžila jej životnosť mnohonásobne, až na roky. YATO má dokonca aj model tejto spájkovačky s 80W príkonom, kde je teplotný nástup ešte rýchlejší a dokonca má maximálnu teplotu ešte o 20 °C vyššiu, t.j. 520 °C. V takom prípade určite siahnite po inej spájkovačke, ktorá má reguláciu, kľudne aj po lacných čínskych spájkovačkách. Pri dennom a aktívnom používaní s normálnou teplotou vám nebude ubúdať hrot spájkovačky pre očami a vydrží fakt dlho.



Prístupov 116
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDOVAŤ
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Recenzia YATO YT-8272
[ 16.4.2025] (príspevkov 0)
Loud ESP32 pre Webrádio
[ 14.4.2025] (príspevkov 0)
NFC karta s WiFi konfiguráciou
[ 8.4.2025] (príspevkov 0)
Návrh jednoduchých PCB v EasyEDA
[ 5.4.2025] (príspevkov 0)
Test dosahu LoRa 433 MHz RA-02
[ 4.4.2025] (príspevkov 0)
Lolin32 vs. Lolin32 Lite - čo je dobré v...
[ 21.3.2025] (príspevkov 0)
ZK-4KX buck/boost regulátor s krabičkou
[ 16.3.2025] (príspevkov 0)