DIY kit RFID DOMINATOR 2.0 si získal podporu mnohých hráčov naprieč Airsoft, či Paintball komunitou. Jeho DPS má fixne dané komponenty, ktoré sú lacné a najmä ľahké na výmenu. Vďaka modulárnej metóde dizajnu je možné hlavné komponenty DIY kitu vymeniť bez potreby spájkovania, nakoľko sú osadené v pinových lištách. Na kompletnú demontáž komponentov, či celého DOMINATORA z krabičky postačuje krížový šrubovák a pár sekúnd času.
Samotnú DPS je možné prestavať aj na tlačidlovú (Button) verziu DOMINATORA 2.0, ktorá môže byť obľúbenejšia u tích, ktorí neprišli na chuť NFC, či RFID technológii a majú radšej klasický spoľahlivý "mechanický" DOMINATOR. Tlačidlová verzia bude používať aj rovnakú krabičku RFID DOMINATORA 2.0, do ktorej sa vyvŕtajú potrebné diery pre osadenie tlačidiel - spínačov. S dôrazom na kompaktnosť zariadenia budeme tlačidlá integrovať priamo do krabičky, pre dosiahnutie all-iín-one riešenia.

RFID DOMINATOR 2.0 s RFID čítačkou MFRC522
Ako sa z predošlého testovania ukázalo, drtivá väčšina Airsoft tímov a ihrísk využíva červený a modrý tím v dvojtímovej hre. Prestavba bude zahŕňať doplnenie káblov na fyzické prepojenie tlačidiel, ktorými bude mechanický DOMINATOR ovládaný. Konkrétne môžeme vyradiť dve LED diódy (zelená a žltá) a napájkovať tlačidlá práve tam v režime INPUT_PULLUP (active-low), kedy je vstupný signál HIGH skrz interný rezistor Arduina (mikrokontroleŕa AVR ATmega328P). Rezistor má odpor niekoľko desiatok kohm.
Táto možnosť nám zachová aj možnosť použitia RFID čítačky, ale strácalo by to zmysel používať obe metódy vstupu súčasne. Druhým spôsobom je odstránenie RFID čítačky NXP RC522 (modul MFRC522), čím si sprístupnime digitálne vývody SPI zbernice Arduina, ktoré vieme použiť aj na pripojenie tlačidiel. Použijeme teda práve tento spôsob s odstránenou RFID čítačkou a zachovaním všetkých LED diód.
Lazy loading
LED diódy môžeme použiť pri štarte DOMINATORA na "lazy loading", čo robí pekný efekt, keď sa DOMINATOR akoby načítava pred spustením hry, pričom môžeme na displej dynamicky vypísať aj loading progress, ako môžeme vidieť na videu. DOMINATOR je ale fyzicky programovo pripravený na beh do pár milisekúnd od pripojenia napájania, keďže a I2C periférie sa inicializujú prakticky okamžite. Toto je len vec na zaujatie a spomalenie štartu, či vypísanie reklamy konkrétneho ihriska, kde sa DOMINATOR prevádzkuje.

Tlačidlový DOMINATOR 2.0
Prakticky všetky veci z RFID DOMINATORA a jeho firmvéru vieme premiestniť do tlačidlovej verzie, potrebujeme doplniť len vstup skrz digitálny signál, pričom môžeme túto logiku urobiť jednoduchú, napríklad okamžite po stlačení tlačidla dôjde k zabratiu DOMINATOR bodu, alebo je možné v slučke overovať, či hráč tlačidlo stále drží a na displej môžeme vypísať aj progress obsadenia, ktorý môžeme rozšíriť aj o polovičný čas, kedy dôjde k neutralizácii bodu (ak by ho hráč po tejto dobe, ale ešte pred koncom cieľovej doby prestal obsadzovať, bod by bol v neutrálnom stave a nepočítal by čas tímu, ktorý mal DOMINATOR pôvodne osadený. Všetko je to ale už len vec firmvéru.
Keďže som sa rozhodol pre variant odstránenia RFID čítačky, rozhodol som sa na dané pady prispájkovať svorky s roztečou 2,54 mm, do ktorých je možné zaistiť vodiče. Tieto vodiče pôjdu následne k tlačidlám, ktoré majú vlastný konektor aj súbor 4-och káblov. K dispozícii je červený a čierny kábel, čo je napájanie LED diódy pre podstaviť tlačidla, pričom operačné napätie môže byť 3 až 6V. Pri napájaní na 5V svieti LED dióda o dosť lepšie v porovnaní s 3V3. Ďalšie dva zelené vodiče sú oddelené od napájania a žiadnym spôsobom s ním nie sú prepojené a prepoja sa stlačením tlačidla. Preto jeden kábel pôjde do zeme a druhú k INPUT_PULLUP vstupu Arduina Nano.

Interné zapojenie tlačidlového DOMINATORA
Preto som ešte jednu svorku napájkoval na 5V výstup, ktorý je na DPS RFID DOMINATORA použitý pre možné osadenie rezistora pre PULLUP I2C signálu SDA a SCL k LCD znakovému displeju. Tieto rezistory sa nikdy neosádzali z dôvodu, že primárne by sa použili, ak by sa zvyšovala rýchlosť I2C zbernice na Fast (400 kHz), ale DOMINATOR používa štandard 100 kHz, kedy sa to nevyžaduje. RFID čítačka bola napájaná na 3.3V, teda priamo z jej lišty som 5V nemal odkiaľ ťahať, i keď by sa dalo použiť aj niektoré z dostupných GPIO, ktoré by bolo nastavené na výstup, takto je tam stále prítomných 5V.

Spomenuté tlačidlá majú kruhový difúzor pod ktorými svieti dióda. Tlačidlo má integrovaný rezistor a tak nepotrebujete spájkovať vlástný, potrebujete len pripojiť napájanie v rozsahu 3 až 6V. Konkrétne tlačidlá, ktoré opisujem sú od firmy Pten a majú montážny priemer 16 mm. Sú nízkoprofilové s hĺbkou závitu (vrátane konektora) 11 mm a najmä majú nízky krok stisku. Samotná krabička RFID DOMINATORA má vnútorný priestor o veľkosti 16 mm, ktorý môže byť pre telo tlačidla, pokým by narazilo na DPS. Zo spomenutých 11 milimetrov sú ešte 3 mm navyše skryté v tele steny. Teda tlačidlo vo vnútri krabičky zaberá 8 mm priestoru zo 16 mm možných.
Čo sa týka tlačidla, je to štandardný pushbutton, ktorý sa po stlačení sám vráti do pôvodnej polohy. Štandardne je rozopnuté a pri stlačení sa zopne. Tlačidlo je vodeodolné s IP krytím 54. Je dodávané aj s gumičkami, ktoré sa osádzajú pod tlačidlo z vonkajšej i vnútornej strany montážneho otvoru. 4 vodiče má štandardne tlačidlo, ktoré má jeden typ diódy (jedna farba). Vďaka podsvitu budú tlačidlá dobre viditeľné aj v úplnej tme, čo sa hodí najmä pri Airsoft akciách, ktoré prebiehaju v opustených budovách, pivničných priestoroch, či priamo počas nocí.

Sú k dispozícii aj dvojfarebné, či RGB varianty podsvitov tlačidiel, ktoré majú 5 až 6 káblov. Verzia bez LED diódy má iba 2 zelené vodiče. Dobre je vyriešená aj koncepcia konektora, nakoľko zaisťovaciu maticu viete vytiahnuť aj skrz pripojený konektor, je tam nato dostatok miesta a nemusíte ho odpájať. Výrobca Pten má tieto tlačidlá aj v iných rozmeroch až do veľkosti 30 mm montážneho otvoru. Rovnako tak má k dispozícii aj 12V-24V variant či 230V variant. Tlačidlá sa dajú aj rôzne prepájať dostupnými vodičmi, vďaka čomu je možné navodiť aj rôzne špecifické správanie tlačidla.


Napríklad sa tlačidlo môže rozsvietiť až pri stlačení, či zhasnú pri stlačení a podobne v závislosti na tom, ako ho zapojíte. V mojom prípade som použil najjednoduchšie zapojenie, teda napájanie a tlačidlový vstup + zem, keďže používam INPUT_PULLUP. Nemusí to byť ale len zapojením ale aj spôsobom riadenia stavu z Arduina, keďže pôvodnú zem pre LED podsvit je možné ovládať Arduinom, kedy môže GPIO nadobúdať stavy HIGH_LOW.

Diery pre montáž tlačidiel s veľkosťou 16 mm som do plastovej PLA krabičky, ktorá bola pôvodne tlačená pre RFID DOMINATOR vyvŕtal skrz stromčekový vrták. Najprv som si predvŕtal so 4 mm, neskôr 10 mm vrtákom. Stromčekový vrták robí peknú dieru, bez otrepov. Z vnútornej strany bolo potrebné trošku očistiť, ale výsledok je krajší ako pri špirálovom type vrtáku, ktorý by pri veľkosti 16 mm s rovnakým priemerom stopky ani nevošiel do aku uťahovačky, ktorá má skľučovadlo len do priemerov 10 mm max.
Finálna funkčnosť:
DOMINATOR sa počas hry obsadzuje držaním tlačidla vo farbe príslušného tímu, ktorý chce bod zabrať v dobe 5 sekúnd. Hráč tak fyzicky musí držať tlačidlo po túto dobu bez prerušenia. Ak je však bod už zabraný iným tímom, pri držaní tlačidla opačného tímu min. 50% potrebné času zabratia, t.j. aspoň 2,5 sekundy, dôjde k tomu, že sa bod zneutralizuje. Tímu, ktorý bol aktívny na bode sa prestane pripočítavať čas. Ak hráč ďalej drží tlačidlo, v čase 5 sekúnd bod obsadí, prípadne ak dôjde k prerušeniu obsadzovania ešte pred 50% potrebného času, nedôjde ani k netrálizácii bodu a počítanie času pre daný tím pokračuje ďalej. Ak hráč aspoň zneutralizuje bod a potom držanie preruší, opätovne musí opäť držať 5 sekúnd pre obsadenie bodu jeho tímom.

Ak rozhodca na krátky čas stlačí obe tlačidlá súčasne, dôjde k zastaveniu času - pauza. Ak sú obe tlačidlá držané po dobu 5 sekúnd súčasne, dôjde k vynulovaniu DOMINATORA (softvérový reštart hry, ERASER). DOMINATOR indikuje tieto všetky stavy, vrátane neutralizácie bodu rôznym tónom, ktorý upozorňuje na zmenu na DOMINATOR bode. Aktívny tím na bode má rozsvietenú aj príslušnú LED diódu jeho tímu, šlo by to ale prerobiť napríklad aj tak, že ak je bod aktívny pre daný tím tak sa rozsvieti / zhasne jeho LED dióda v tlačidle, to je tiež možné zrealizovať. Lepšie to ilustruje priložené video, ktoré demonštruje funkčnosť.
Viac o DOMINATORE, najmä jeho RFID verzii nájdete na: https://your-iot.github.io/DOMINATOR/sk/