blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG deadawp
ČLÁNKY
DISKUSIE
3
SLEDUJETE BLOG
PHP, Arduino programátor
deadawpVčelárska váha - Arduino + HX711
pridal deadawp 6.5. 2019 o 21:52Dnes by som predstavil projekt,  na ktorom dlhšiu dobu pracujem a postupom času sa ho snažím vylepšovať. Vytvoril som jednotné univerzálne webové rozhranie, ktoré dokáže prijímať dáta po HTTP, alebo HTTPS protokole POST/GET metódou predania dát.

Hlavným článkom celého systému je 24-bitový prevodník, ktorý umožňuje vykonávať veľmi presné merania aj na desatiny gramov. Prostredníctvom modulu váhy (tenzometra), alebo skupinou tenzometrov a prevodníka môžeme získať zaujímavé dáta v podobe váhy úľa. Prípadne s odpočítaním váhy prázdneho úľa môžeme priamo zistiť, aká je váha práve vo vnútri úľa so započítaním výnosov, plastov, včiel.

Pre odosielanie dát je možné využiť niekoľko dostupných technológii: Pre HTTP konektivitu je možné využiť spojenie Arduina s Ethernetom, konkrétne Ethernet shieldom Wiznet W5100, alebo Ethernet modulom Wiznet W5500. Pre HTTPS konektivitu čip ESP8266, či ESP32, prípadne prostredníctvom týchto mikrokontrolérov, či iných ovládať rôzne GSM / NB-IoT moduly, ktorými je taktiež možné prenášať dáta. Pre implementáciu aj pre IoT siete som využil možnosť využitia modulov Sigfox a LoraWan. Sigfox umožňuje dáta prenášať vo formáte JSON a prostredníctvom HTTPS callbacku aj na používateľský web.

Pre vizualizáciu som využil jednoduchú Bootstrap Bare šablóna, ktorá dokáže prijímať dáta. Webové rozhranie vizualizuje aj čas posledného záznamu vrátane overenia, či je mikrokontróler pripojený (na základe času poslednej prijatej informácie. Pre štatistiku je možné využiť prehľadný tabuĺkový výpis 100 - všetky merania hierarchicky usporiadané podľa času, prípadne si prezrieť maximá, minimá za 24h, 7 dní, 30 dní. 


S tabuľkovým výpisom korešpondujú aj použité čiarové grafy prostredníctvom ktorých je možné detailnejšie nazrieť na vývoj hmotnosti úľa za 2h, 24h a 7 dní.

Záznam môže byť rozšírený o záznam teploty, alebo aj ďalších systémových dát vrátane prepojením systému s batériou a solárnym panelom pre vytvorenie schopného autonómneho systému, ktorý vydrží na batérie bežať aj niekoľko rokov. Systém váhy nájde uplatnenie aj v iných ďalších odvetviach priemyslu, či podobnej činnosti.
Viac o projekte je možné nájsť na mojom webe: http://arduino.clanweb.eu/vcelarska-vaha.phpPrístupov 4568
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Podpora ESP-IDF do projektu Hladinomer
[ 4.6.2021] (príspevkov 0)
WiFi termostat - Rozšírenie o manuálny r...
[ 28.3.2021] (príspevkov 0)
RFID DOMINATOR - stopky pre Airsoft | Pa...
[ 14.3.2021] (príspevkov 0)
Konfigurovateľné stopky - DOMINATOR pre ...
[ 7.3.2021] (príspevkov 0)
Hash, porovnanie reťazcov - MATLAB
[ 6.3.2021] (príspevkov 0)
Kružnicová trilaterácia - MATLAB
[ 6.3.2021] (príspevkov 0)
Hladinomer - úpravy finálnej verzie
[ 3.3.2021] (príspevkov 0)
Prenos cez Sigfox IoT sieť - Hladinomer ...
[ 9.1.2021] (príspevkov 0)
WiFi termostat - ESP8266 - 1.0.2.1 - JSO...
[ 6.1.2021] (príspevkov 0)